Home > Αθλητικά > Ηρακλής Χαλκίδας KINGS: Εκτός έδρας νίκη στην πρέμιερα των πλέι άουτ με Παναχαϊκή

There are no slides in this slider.

hraklhsxalkidaskings3417

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τα πλέι άουτ ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση έκανε σπουδαία εμφάνιση και επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ της Παναχαϊκής.

Η ομάδα της Χαλκίδας είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε εύκολα με 17-25. Τα επόμενα τρία σετ κρίθηκαν πάνω από τους 20 πόντους, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν τελικά να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ. Και στο πέμπτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Οι παίχτες του Ηρακλή, λειτούργησαν με ψυχραιμία και αποφασιστικότητα, όταν η Παναχαϊκή πήρε ματς μπολ με σκορ 14-13 και πήραν τις τρεις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα και την νίκη, εκμεταλλευόμενοι το δικό τους ματς μπολ.

Ο Ηρακλής στηρίχθηκε στο πολύ καλό μπλοκ του, που του έδωσε 19 πόντους και πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Πορτορικανό Κουέβας, που καλύψε επάξια την θέση του διαγώνιου, στην θέση του Τάπια, που έπαιξε ελάχιστα, λόγω προβλήματος τραυματισμού. Ακόμη, σημαντικό ρόλο έπαιξε ως βασικός ακραίος ο Σπυριούνης και πολύτιμη ήταν η προσφορά των Κανέλλου, Ντίνα και Κολτσιάκη, όπως και του πάντα αξιόπιστου από την θέση του πασαδόρου Βραζιλιάνου Ρενάν.

Η ομάδα της Χαλκίδας έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την παραμονή στο επόμενο παιχνίδι των πλέι άουτ, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 9.4 (7:30 μ.μ.) στο κλειστό της Κανήθου, με αντίπαλο την Κύζικο Νέας Περάμου.

ΣΕΤ: 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (12/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 19% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 30 (28/56 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ, 36% υπ – 36% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 55% υπ – 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ – 21% άριστες), Γεωργάτος 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Σπυριούνης 9 (7/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 10% άριστες), Κανέλλος 16 (6/7 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Ντίνας 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ – 17% άριστες), Ρενάν 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Τόρες 21 (18/33 επ, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ – 29% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ), Τάπια 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 1 (1/7 επ, 42% υπ – 17% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος).

Τα άρθρα που δημοσιεύονται εκφράζουν τον/την συντάκτη/τριά τους και οι θέσεις δεν συμπίπτουν κατ' ανάγκην με την άποψη του palmosev.gr

Για τις ειδήσεις της Εύβοιας κι όχι μόνο εμπιστευτείτε το palmosev.gr

Αφηστε ενα σχολιο

Η παρούσα φόρμα συλλέγει το όνομα σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο σχόλιο σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το Privacy Policy της ιστοσελίδας μας.