Περισσoτερα"/>
Home > Αθλητικά > Δεν τα κατάφερε η ΑΕ Ιστιαίας στη πρώτη της εμφάνιση το 2020

Δεν τα κατάφερε η ΑΕ Ιστιαίας στη πρώτη της εμφάνιση το 2020

Η ΑΕ Ιστιαίας σήμερα Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020 αντιμετώπισε εκτός έδρας στο γήπεδο Μακρυκάπας την ομάδα του ΑΟ Σταυρού για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο βόρειο όμιλο της Β κατηγορίας του Νομού. Η ΑΕ Ιστιαίας ήταν στο πρώτο μισάωρο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο με αντίξοες συνθήκες λόγω του χιονόνερου του δυνατού αέρα αλλά και της χαμηλής θερμοκρασίας που έκανε τους παίκτες να δοκιμάζουν σε όλα τα επίπεδα τις αντοχές τους.

Η ΑΕ Ιστιαίας πίεσε τον αντίπαλο από την αρχή και δημιούργησε πολλές τελικές φάσεις στο αντίπαλο τέρμα με κυριότερες αυτές του Σταματόπουλου στο 19ο του Λυσσέα στο 23ο αλλά και του Στεργίου στο 31ο.

Ο ΑΟ Σταυρός αντέδρασε στο τελευταίο τέταρτο αφού κέρδισε πολλά συνεχή κόρνερ και πλησίασε κοντά στο γκολ. Το ημίχρονο έληξε στο 0-0 Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με καλύτερη την ΑΕ Ιστιαίας χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ζαφειρόπουλου και κόντρα στη ροη του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε μετά από κόρνερ που κέρδισε από δεξιά και μετά την ασθενή απόκρουση της άμυνας της Ιστιαίας ένα καινούργιο γέμισμα με το κεφάλι αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα Μουρίδη καθώς πετάχτηκε πίσω από την άμυνα ο Μάντεσης και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 62ο λεπτό.

Μετά το γκολ υπήρχε ένας μονόλογος της φιλοξενούμενης ομάδας χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ. Σε σέντρα σουτ του Βασιλείου μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε σε καθαρό χέρι αμυντικού του Σταυρού στο 74ο λεπτό αλλά ο Διαιτητής του αγώνα είπε «παίζεται». Αυτό έκανε τους παίκτες αλλά και τον πάγκο της Ιστιαίας να διαμαρτυρηθούν έντονα. Το παιχνίδι κύλησε με την Ιστιαία να προσπαθεί να ισοφαρίσει αλλά συνεχόμενα σουτ του Λυσσέα του Γαβριήλ και του Καλιβάτσι δεν έγιναν γκολ και έτσι το παιχνίδι έληξε με αυτό το φτωχό 1-0. Ο ΑΟ Σταυρός το τρίποντο και η ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ τις εντυπώσεις.

Μέτριος ο διαιτητής Πόγκας με καλούς τους βοηθούς του ΑΟ Σταυρός (Παπαϊωάννου) Ζαφειρόπουλος Ξύγκης Οσμάνι Μάντεσης Καραγκούνης Βογιατζής Ζήσης Ταύρης Καπετάνος Τζαμίχας

Αναπληρωματικοί: Κατσούλης Καραγκούνης Νικολής Φλώκος Ξύγκης Ν Μάρκος

ΑΕ Ιστιαίας (Τσελίκας Ζουπανιώτης) Μουρίδης Μαχός Γερογιώργης Βασιλείου Καλιβάτσι Λυσσέας Χονδρός Σταματόπουλος Γαβριήλ Στεργίου Σταματονικολός( Γιαντζής Ψύλλος Κορομιχελάκης Κοντογιωργάκης Σταθαράς Ντάλας Καραγκούνης )

Αφηστε ενα σχολιο

Η παρούσα φόρμα συλλέγει το όνομα σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο σχόλιο σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το Privacy Policy της ιστοσελίδας μας.