Home > Hot ! > Β΄ΕΠΣΕ(Α Όμιλος): Η Ιστιαία έφυγε για άνοδο και πήρε μαζί της το Πρωτάθλημα

Β΄ΕΠΣΕ(Α Όμιλος): Η Ιστιαία έφυγε για άνοδο και πήρε μαζί της το Πρωτάθλημα

There are no slides in this slider.

Η Ένωση Ιστιαίας κέρδισε 1-0 τον Παντριαδικό, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της 24ης του Νότιου Ομίλου της Β’ Τοπικής και εξασφάλισε την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι δυο πρωτοπόροι ξεκίνησαν τον αγώνα δυναμικά. Η Ένωση ήταν πιο απειλητική και έχασε μεγάλη φάση με τον Δήμου στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο τερματοφύλακας αρχικά και το δοκάρι δεν του επέτρεψαν να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με λευκή ισοπαλία, κύριο χαρακτηριστικό ήταν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την τοπική ομάδα, αφού μόλις στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τριαντάφυλλου αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον αγώνα. Αυτή η εξέλιξη δεν επηρέασε την ομάδα του Κατσικογιάννη, που είχε τον έλεγχο του αγώνα,η ‘Ένωση’ είχε δύο ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού, με Μαρνέζο στο 64′ να χάνει τετ-α-τετ και Α. Γοργομάτη με μακρινό σουτ, που απέκρουσε ο Σακκής με εντυπωσιακή επέμβαση. Η φάση του 77ου λεπτού έμελλε να αλλάξει τον αγώνα, αφού μετά από φάση διαρκείας ο Ν. Γοργομάτης σούταρε ο αμυντικός της Τριάδας έδιωξε αντικανονικά με το χέρι και ο διαιτητής Χουλιαράς έδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος παίκτης και με ψυχραιμία έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 78ο λεπτό.

Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με τους φίλαθλους και τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης να πανηγυρίζουν την σημαντική νίκη.

Τον αγώνα παρακολούθησαν θεατές και των δύο ομάδων. Οι φίλαθλοι της Ιστιαίας δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να εμψυχώνουν την ομάδα τους.

Η Ιστιαία με την νίκη της διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του Πρωταθλήματος, τρεις βαθμούς μπροστά από τον Παντριαδικό και πλέον στην τελευταία αγωνιστική ταξιδεύει στους Καθένες, ενώ ο Παντριαδικός φιλοξενεί τον Αρτεμησιακό.

Κίτρινες: Γοργομάτης Α. (20’), Τριανταφύλλου(43’, 46΄), Δαρζέντας(90΄)- Γιούλης(70′)

Κόκκινη: Τριαντάφυλλου(46΄, δεύτερη κίτρινη)- Καραμπάς(80′)

Διαιτητές: Xουλιαράς/ Βελέντζας, Κοντογιαννίδης, 4ος: Σιαπλαούρας

Γκολ: Νίκος Γοργομάτης( 78-πέναλντι)

Ένωση Ιστιαίας(Κατσικογιάννης) Παναγιωτόπουλος, Θαλασσινός, Τζαφεράι, Παπανδρέου, Τριανταφύλλου, Πετής, Ντέντης, Πουταχίδης, Δήμου, Μαρνέζος, Α. Γοργομάτης. (Πανταζής, Φλέβας, Σταθαράς, Ν. Γοργομάτης, Στεργίου, Μπουναρτζής, Σιάνος, Δαρζέντας).

Παντριαδικός(Ν.Ευσταθίου) Σακκής, Δ. Χασάνδρας, Ανδριόλας, Κ. Τσώκος, Θωμόπουλος, Γιούλης, Γ. Χασάνδρας, Καραντάκης, Κουζούλογλου, Καραμπάς, Νάτσης. (Παστήρας, Τότσι, Καλοχωρίδης, Χαλαστάρας, Τσάλας, Καρατζάς, Παπακωσταντίνου, Καλλάης, Χασανλάρι).

.

Το άγχος των παικτών από τον πάγκο, περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών μετά το τέλος του αγώνα.

Τα άρθρα που δημοσιεύονται εκφράζουν τον/την συντάκτη/τριά τους και οι θέσεις δεν συμπίπτουν κατ' ανάγκην με την άποψη του palmosev.gr

Για τις ειδήσεις της Εύβοιας κι όχι μόνο εμπιστευτείτε το palmosev.gr

Αφηστε ενα σχολιο

Η παρούσα φόρμα συλλέγει το όνομα σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο σχόλιο σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το Privacy Policy της ιστοσελίδας μας.