Home > Hot ! > Αιδηψός – Αρτάκη 1-2: Ίσχυσε για την Αιδηψό ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου

Αιδηψός – Αρτάκη 1-2: Ίσχυσε για την Αιδηψό ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου

There are no slides in this slider.

Την ήττα με 2-1 στην έδρα της γνώρισε σήμερα Κυριακή 3 Δεκεμβρίου από την Αρτάκη για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας Εύβοιας σ΄ ένα παιχνίδι που ίσχυσε πλήρως ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. «Όταν χάνεις ευκαιρίες δέχεσαι γκολ» έτσι λέει ο νόμος της «στρογγυλής θεάς». Έτσι έχασε και η Αιδηψός ένα παιχνίδι, που έπρεπε, αν όχι να κερδίσει, τουλάχιστο να μην το χάσει.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπιμπάι Ι. στο 7΄ λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Στεργίου μέσα στην περιοχή, αυτός σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσάμαρη. Η Αρτάκη που ουσιαστικά δεν απείλησε ιδιαίτερα την άμυνα των φιλοξενούμενων, αν και έλεγχε το παιχνίδι, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22΄ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του νεαρού Μπασινά, ο οποίος μπήκε στην άμυνα των γηπεδούχων ξεμαρκαρίστηκε και από πλάγια θέση σούταρε κι’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Από το ημίωρο κι’ έπειτα άρχισε το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών για την Αιδηψό. Στο 30΄ ο Στεργίου σούταρε, όμως ο Μπασινάς κατάφερε να διώξει λίγο πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή της εστίας της ομάδας του. Στο 33΄ ο Ν. Αναγνώστου εκτέλεσε κόρνερ, ο Στεργίου έπιασε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 37΄ η Αιδηψός έφτασε μια ανάσα απ’ την ισοφάριση, όταν ο Μάρκου έκανε ένα μακρινό δυνατό σου με τη μπάλα να βρίσκει τελικά στη συμβολή των δοκών του Τσάμαρη. Ενώ στο 45΄ ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Στεργίου κι’ έτσι η Αρτάκη, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 1-0.

Οι κλασικές χαμένες ευκαιρίες συνεχίστηκαν για την Αιδηψό και στο δεύτερο μέρος. Στο 47΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ για την Αιδηψό, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή για τον Α. Μπιμπάι αυτός πλάσαρε, όμως ο Τσάμαρης έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια. Στο 51΄ σχεδόν εξ’ επαφής ο Α. Μπιμπάι έκανε μια προβολή, όμως ο Τσάμαρης έδιωξε και πάλι σε κόρνερ. Στο 57΄ πάλι ο Α. Μπιμπάι βγήκε σχεδόν τετ – α – τετ έκανε ένα δυνατό πλασέ μέσα απ’ την περιοχή όμως ο Τσάμαρης και πάλι απέκρουσε, ενώ στο 59΄ η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ έπειτα από δυνατό γυριστό σουτ του Χ. Φώτου μέσα απ’ την περιοχή.

Μόλις ένα λεπτό πέρασε απ’ την τελευταία χαμένη ευκαιρία για την Αιδηψό και τελικά η μπάλα την …τιμώρησε. Συγκεκριμένα στο 60΄ ο Λούρος, για την Αρτάκη πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Αιδηψό κι΄ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα «γράφοντας» το 0-2. Τελικά η Αιδηψός κατάφερε να σπάσει τη «γκίνια» στο 70΄ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Α. Μπιμπάι η μπάλα στρώθηκε στον Ι. Βασιλείου μέσα στην περιοχή κι’ αυτός με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Μια πολύ καλή στιγμή για γκολ είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 77΄ όταν ο Λειβαδίτης σούταρε και με εκτίναξη ο Ψαρράς έδιωξε σε κόρνερ.

Να σημειώσουμε πως η Αιδηψός είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών. Από το πρώτο ημίχρονο βγήκε ο Ι. Μπιμπάι με πρόβλημα στο ισχύο και στο 78΄ βγήκε ο Χασανάι με τραυματισμό στο γόνατο. Μάλιστα τον παίκτη τον μετέφεραν εκτός αγωνιστικού χώρου κρατώντας τον στα χέρια, παράγοντες της ομάδας και ο γιατρός του αγώνα.

Τέλος κόκκινη κάρτα δέχτηκε στις καθυστερήσεις ο Μ. Αναγνώστου, ενώ είχε γίνει αλλαγή και είχε κάτσει στο πάγκο, για έντονες διαμαρτυρίες προς το διαιτητή της αναμέτρησης Γ. Κασομούλη

Α.Ο. Αιδηψός (Γ. Δημητρίου): Ψαρράς, Χασανάι (78΄ λ.τ. Παπαντζίκος), Βασιλείου Ι., Καππές, Αναγνώστου Μ. (87΄ Σαμπάι), Σιρπτσιόγλου, Φώτου Χ., Αναγνώστου Ν., Μπιμπάι Α., Μπιμπάι Ι. (λ.τ. 20΄ Μάρκου), Στεργίου

Α.Ο.Ν. Αρτάκης (Β. Ζέρβας): Τσάμαρης, Γκέκας, Μπαλαμπάνης, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Χιούσκα, Λούκας, Μαστροκώστας, Λειβαδίτης, Λούρος, Μπασινάς (90΄+ 5΄ Γραμματικόγιαννης)

Διαιτητής: Κασομούλης Γ. Βοηθοί: Δάλλας – Κελεπούρης

Τα άρθρα που δημοσιεύονται εκφράζουν τον/την συντάκτη/τριά τους και οι θέσεις δεν συμπίπτουν κατ' ανάγκην με την άποψη του palmosev.gr

Για τις ειδήσεις της Εύβοιας κι όχι μόνο εμπιστευτείτε το palmosev.gr

Αφηστε ενα σχολιο

Η παρούσα φόρμα συλλέγει το όνομα σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο σχόλιο σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το Privacy Policy της ιστοσελίδας μας.