Home > Hot ! > Αιδηψός – ΑΕΚ Χαλκίδας 4-1: Αποχαιρετά το 2017 με ευρεία νίκη η Αιδηψός

Αιδηψός – ΑΕΚ Χαλκίδας 4-1: Αποχαιρετά το 2017 με ευρεία νίκη η Αιδηψός

There are no slides in this slider.

Κεφάτο ρεβεγιόν θα κάνει ο Α.Ο. Αιδηψός αφού έκλεισε το 2017 με ευρεία νίκη με 4-1 απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας ΑΕΚ Χαλκίδας. Με αυτή την εντός έδρας νίκη της η Αιδηψός ανεβαίνει βαθμολογικά και απομακρύνεται αρκετά από τη «διακεκαυμένη» ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Επίσης οι Βορειοευβοιώτες στα τρία ματς που υπολοίπονται για να ολοκληρωθεί ο πρώτο γύρος του πρωταθλήματος στοχεύουν να αποκομίσουν όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς, ώστε όσο νωρίτερα μπορούν να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους σχετικά με την υπόθεση …παραμονή.

Το πόσο ήθελε αυτό το ματς, που ήταν και στα μέτρα της η Αιδηψός φάνηκε με το καλημέρα, όταν ο στο 1΄ λεπτό ο Γλύκος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κι’ αυτή πέρασε άουτ. Το σκορ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να το ανοίξουν πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 4΄ όταν Α. Μπιμπάι πέρασε πάσα στην περιοχή για τον Ι. Μπιμπάι κι’ αυτό εκμεταλλευόμενος και αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα. Στο 13΄  Ο Ι. Μπιμπάι εκτέλεσε φάουλ η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Χ. Φώτου κι αυτός με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα στο 15΄ ο Ι. Μπιμπάι σούταρε μέσα απ’ την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ, ενώ στο 22΄ η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ έπειτα από σουτ του Α. Μπιμπάι αυτή τη φορά. Στο 32΄ έγινε ίσως η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όταν ο Ι. Μπιμπάι πέρασε πάσα στο Στεργίου μέσα στην περιοχή κι’ αυτός από το ένα μέτρο και σε κενή εστία αστόχησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 34΄ ο Χ. Φώτου επιχείρησε μια κοντινή προβολή όμως ο Ζαφειρόπουλος μπλόκαρε. Στο 35΄ ήρθε η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με μια εκτέλεση φάουλ από τον Πεσχύρα όμως ο Ψαρράς έδιωξε σε κόρνερ, όπως έκανε και στο 38΄ σε σουτ του Ηλιόπουλο για την ΑΕΚ. Τέλος στο 43΄ ο Ι. Μπιμπάι σούταρε για την Αιδηψό με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι φαίνεται πως επαναπαύτηκαν με το υπέρ τους σκορ και μπήκαν νωθρά στο δεύτερο μέρος, από την άλλη η ΑΕΚ πίεσε κι αυτή η πίεση απέφερε καρπούς στο 51΄ όταν ο Πεσχύρας εκτέλεσε φάουλ κι ο Γιαμακίδης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Η πίεση των «κιτρινόμαυρων» που συνεχίστηκε και μετά το γκολ ξύπνησε τους γηπεδούχους και στο 64΄ σε μια αντεπίθεση ο Στεργίου έβγαλε μια πάσα στο ύψος του πέναλτι για τον Α. Μπιμπάι κι ο τελευταίος σούταρε στέλνοντας κάνοντας το 3-1. Οι φιλοεξνούμενοι απείλησαν και πάλι στο 69΄ με τον Καρυστινό, στο 72΄με τον Καλέντζη που είχε περάσει ως αλλαγή και με τον Λάμσε στο 75΄. Στο τρίτο λεπτό τον καθυστερήσεων του αγώνα αποβλήθηκε για την ΑΕΚ ο Γιαμακίδη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ειρωνικό σχόλιο προς τη διαιτητή. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεσε φάουλ του Ι. Μπιμπάι.

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μια φάση στο ημίωρο περίπου του αγώνα τονίζοντας πως δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του σε ανατροπή του Πεσχύρα απ’  τον Ζαχαράκη.

Α.Ο. Αιδηψός (Δημητρίου): Ψαρράς, Ζαχαράκης (66΄ Παπαντζίκος), Βασιλείου Ι., Καππές, Γλύκος, Σαμπάι, Φώτου Χ., Αθανασίου (57΄ Αναγνώστου Ν.), Μπιμπάι Α. (90΄+1΄ Καραγκούνης), Μπιμπάι Ι., Στεργίου (79΄ Καπλανάι)

ΑΕΚ Χαλκίδας: Ζαφειρόπουλος, Σταμελάκης, Καρβούνης Ν. (58΄ Λάμσε), Τριανταφύλλου, Γιαμακίδης, Ηλιόπουλος, Χρόνης (66΄ Καλέντζης), Σταμέλος, Καρυστινός (74΄Τζαφέρος), Πεσχύρας, Κοτρότσιος

Διαιτητής: Κουκούρα Χ., Βοηθοί: Σιαπλαούρας – Δούκας

Τα άρθρα που δημοσιεύονται εκφράζουν τον/την συντάκτη/τριά τους και οι θέσεις δεν συμπίπτουν κατ' ανάγκην με την άποψη του palmosev.gr

Για τις ειδήσεις της Εύβοιας κι όχι μόνο εμπιστευτείτε το palmosev.gr

Αφηστε ενα σχολιο

Η παρούσα φόρμα συλλέγει το όνομα σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, ώστε να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο σχόλιο σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το Privacy Policy της ιστοσελίδας μας.