Home > Αθλητικά > Α2 Κατηγορία – Βόρειος 5η αγωνιστική

Α2 Κατηγορία – Βόρειος 5η αγωνιστική

There are no slides in this slider.

Πιο δίκαιο το «Χ» αλλά…

Ακαδημία Ιστιαίας – Ν. Πύργος 1-0

15’ Ακυρωθέν γκολ του Κυρπισλίδη με κεφαλιά, η φάση οριακή.

20’ και 23’ Φάουλ του Μπερμπεράι έξω από την περιοχή καλά χτυπημένα και τις δύο φορές σε κόρνερ ο Τσαϊνης.

47’ Ωραία σέντρα του Κοκούρα για το κεφάλι του Μπερμπεράι η μπάλα λίγο άουτ.

60΄ Σε αυτό το σημείο είχαμε το σοβαρό τραυματισμό σε μία εναέρια μονομαχία του Λάζαρου Κυρπισλίδη ο οποίος έπεσε στο έδαφος άτσαλα και έμεινε λιπόθυμος για αρκετά λεπτά. Διακομίστηκε με ιδιωτικό αυτοκίνητο στο Κέντρο Υγείας και διαπιστώθηκε κάκωση στον αυχένα του. Του ευχόμαστε περαστικά και καλή ανάρρωση και θα συνεχίζουμε να φωνάζουμε για την παρουσία ιατρού σε κάθε παιχνίδι καθώς και ασθενοφόρου εάν είναι εφικτή.

65΄Κεφάλια του Δαρζέντα ο οποίος σηκώθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή και έκανε το 1-0.

73’ Καλή ενέργεια του Γοργομάτη πρόλαβε με προσποιήσεις να κάνει το σουτ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

82’ Ωραία ντρίπλα του Συμεωνίδη ο Σούρας κόβει την πορεία της μπάλας με καθαρό χέρι ο διαιτητής το αρνείται.

86’ Ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Κουκούρα λίγο άουτ.

90’Ελεύθερο του Δαμάσκου στην καρδιά της άμυνας του Πύργου χάνει την κεφαλιά ο νεοεισελθών Παπαδόπουλος και ο Κουκούρας βγαίνει τετ α τετ, στέλνει όμως την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Σε γενικές γραμμές δεν παρακολουθήσαμε ωραίο ποδόσφαιρο και σε αυτό συντελεί ο κακός αγωνιστικός χώρος. Στο ρετιρέ η Ακαδημία χωρίς να αποδώσει τα μέγιστα. Κρίσιμο το σημείο όπου ο Κυρπισλίδης τραυματίστηκε γιατί με το έμπειρο παιχνίδι που έκανε, ήταν ανίκητος στον αέρα και γενικά στην μεσαία γραμμή. Παράδειγμα ότι 5 λεπτά μετά τον τραυματισμό του ο Δαρζέντας ανενόχλητος σκόραρε. Πολλά λάθη από τον «άρχοντα»του αγώνα με κορυφαίο το πέναλτι που δεν είδε, ούτε αυτός, ούτε ο επόπτης στο 82’ υπέρ του Πύργου και τα πράγματα ίσως να ήταν διαφορετικά. Διακριθέντες από τους νικητές οι Κουκούρας, Δαρζέντας, Καλαμπόκας και από τους ηττημένους Γοργομάτης, Σταματόπουλος, Κυρισλίδης.

Ακαδημία(Βογιατζής):Δαμάσκος, Ευαγγελόπουλος, Καλαμπόκας, Σούρας, Κατσικόγιαννης, Μισιρλής, Δαρζέντας, Σιάνος(70’ Χασσανδρινός), Παπανδρέου, Μπερμπεράι(86’ Δέσπως), Κουκούρας.

Ν. Πύργος(Κυρπισλίδης):Τσαϊνης, Σταματόπουλος, Παρεντές, Χαλαστάρας, Μακαντάσης, Μισιρλής, Κυρπισλίδης(60’ Βογιατζής), Γοργομάτης, Ντέντης(86’ Παππαδόπουλος), Καμπάνταης, Συμεωνίδης.

Δεν «Χ»άρηκαν

Αιδηψός – Βασιλικά 1-1

21’Ωραία προσπάθεια του Πολίτη άδειασε τρεις παίχτες της Αιδηψού πάσαρε στον Αναστασίου έξω από την περιοχή και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

37’ Φάουλ σέντρα του Ν. Αναγνώστου στο δεύτερο δοκάρι προβολή του Σαμπάι η μπάλα άουτ.

44’Φικάι με μία ωραία ντρίμπλα είδε εστία πλάσαρε με τα ακροδάχτυλα ο Ηλιοδρομίτης σε κόρνερ.

45’Κλαλή εκτέλεση του Ν.Αναγνώστου κεφαλιά του Υδραίου λίγο άουτ.

50’Γέμισμα του Σιρπτσιόγλου στην περιοχή των Βασιλικών και αφού έσκασε η μπάλα εντός αυτής πετάχτηκε ο Σαμπάι με ωραία κεφαλιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

53’ωραία σέντρα από αριστερά του Χαρβαλιά, απευθείας πλασέ του Αναστασίου λίγο άουτ.

64’Ο Καλύτερος του γηπέδου Γεροδήμος με τρομερή ενέργεια από την δεξιά πλευρά της επίθεσης της Αιδηψού σέντρα στον Ν. Αναγνώστου εκείνος προσποιείται μέσα στην περιοχή χλιαρό σουτ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

70’ και 75’ Ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων βρέθηκε σε δύο περιπτώσεις ο Μιχάλης Αναγνώστου έξω από την περιοχή για σουτ και στις δύο αστόχησε.

92’Δυνατό αράουτ προς το κεφάλι του πολύ καλού από την ώρα που μπήκε Στάμου, χωρίς να βλέπει αυτός με γυριστή κεφαλιά βρήκε τον Νίκο Αναγνώστου φάτσα με την εστία στην μικρή περιοχή αυτός άργησε να εκτελέσει και στην συνέχεια είχαμε ανατροπή την οποία όμως αρνήθηκε ο διαιτητής στην πιο κρίσιμη ευκαιρία.

Συνοπτικά μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο από θέμα κατοχής της μπάλας και δημιουργία φάσεων. Ο γνωστός καλός Πολίτης όταν είναι σε καλή μέρα δύσκολα σταματιέται και προβλημάτισε την άμυνα της Αιδηψού. Στο δεύτερο μέρος είδαμε μία αγνώριστη Αιδηψό προς το καλύτερο με πολλές ευκαιρίες αλλά και καλούς συνδυασμούς. Θα μείνουμε στην τελευταία φάση η οποία έκρινε αποτέλεσμα αλλά αν μία ομάδα δεν τελειώνει σωστά τις φάσεις που τις παρουσιάζονται δεν φταίει ο διαιτητής. Ευχαριστημένοι οι φιλοξενούμενοι με το εκτός έδρας αποτέλεσμα και δυσαρεστημένοι οι γηπεδούχοι, όχι τόσο από το αποτέλεσμα αλλά από την  αναποτελεσματικότητα των ευκαιριών. Διακρίθηκαν, Γεροδήμος, Κατσαρός, Στάμου και από τα Βασιλικά, Αντωνίου, Πολίτης, Αναστασίου.

Αιδηψός(Θ.Αναγνώστου):Ψαρράς, Ζαγκανάς(55’ Στάμου), Κατσαρός, Χ. Φώτου(37’ Γ. Φώτου), Υδραίος, Μ. Αναγνώστου του Αθ, Σαμπάι, Σιρπτσιόγλου, Φικάι(74’ Μπιμάι), Γεροδήμος, Ν. Αναγνώστου.

Βασιλικά(Τσαπρούνης):Ηλιοδρομίτης, Γ. Αντωνίου, Μάρκου, Διαμαντής, Δ. Αντωνίου, Δήμου(64’ Αναγνώστου)(83’ Λαδογιάννης), Χαρβαλιάς, Σταματούλας, Πολίτης, Αναστασίου(88’ Ι. Μιχαλόπουλος), Ρουσόδημος.

Τα άρθρα που δημοσιεύονται εκφράζουν τον/την συντάκτη/τριά τους και οι θέσεις δεν συμπίπτουν κατ' ανάγκην με την άποψη του palmosev.gr