Home > Αθλητικά > Νίκη τίτλου για την Αναγέννηση

Νίκη τίτλου για την Αναγέννηση

There are no slides in this slider.

anag-pili (5)

Αναγέννηση Ιστιαίας – Ερμής Πηλίου : 2-1

Η Αναγέννηση Ιστιαίας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορύφης απέναντι στον Ερμή Πηλίου για τον βόρειο όμιλο της Β΄ κατηγορίας με σκορ 2-1. Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλά νεύρα και στο τέλος για λίγο, ευτυχώς, αποφεύχθηκαν τα επεισόδια. Στο αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο μέρος κύλησε με την μία ομάδα να προσπαθεί να επιβληθεί της άλλης και τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Συγκεκριμένα στο 9΄ ο Κουκούρας πάτησε στην περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ έξω από την εστία του Αλεξανδρή. Στο 35΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Δαμάσκου όταν ο Τσούρτης εκτέλεσε φάουλ, ο Ανδρίτσος Α. έκανε το σουτ και ο Δαμάσκος μπλόκαρε. Στην εξέλιξη της φάσης από το βολέ του Δαμάσκου ο Κουκούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πηλίου αλλά το σουτ του έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ασαμόα έγινε κάτοχος της μπάλας την έστρωσε στον Σταματούλα, αλλά του σουτ του τελευταίου κόντραρε σε πόδια αμυνόμενων και έτσι πέρασε ο κίνδυνος για την εστία του Αλεξανδρή. Στο 40΄ σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου για το Πήλι, και πάλι απο στημένη μπάλα που εκτέλεσε ο Τσούρτης, ο Μυλωνάς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση μπήκε αποφασισμένη να παρει το ματς και στο 51΄ έκανε το 1-0 όταν ο Τζαφεράι πέρασε την κάθετη πάσα στην καρδιά της άμυνας του Πηλίου και ο Παπανδρέου με ένα όμορφο μυτάκι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Αλεξανδρή. Στο 57΄ παραλίγο να γίνει το 2-0 με αυτογκόλ του Μπουζάλα Σ. όταν μετά από παράλληλη μπαλιά δεν υπολόγισε καλά και με το διώξιμο του έστειλε την μπάλα δίπλα απ ‘ τα δοκάρια της ομάδας του. Στο 59΄ ο Ερμής άγγιξε την ισοφάριση όταν ο Μυλωνάς έστειλε την μπάλα άουτ με σουτ προ κενής εστίας μετά από κεφαλιά πάσα του Μπουζάλα Δ. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 για την Αναγέννηση με τον Έλτον Μπερμπεράι να εκτελεί με μαγικό τρόπο ένα φάουλ και να στέλνει την μπάλα απευθείας στα δίχτυα του Αλεξανδρή. Στο 64΄ η Αναγέννηση Ιστιαίας άγγιξε το 3-0 όταν ο Κουκούρας έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση πέρασε και τον Αλεξανδρή, αλλά το πλασέ του από πλάγια δεξιά έφυγε αουτ. Ο Ερμής Πηλίου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 83΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζαφέρου. Με το τέλος του αγώνα υπήρξαν άσχημες εικόνες με τον τερματοφύλακα του Πηλίου να προσπαθεί να βγει έξω από το γήπεδο και να έρθει στα χέρια με οπαδούς που του έλεγαν διάφορα «γαλλικά» σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ υπήρξαν και εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Παράλληλα ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του Πηλίου κατήγειλε πως ο Νίκος Παπανδρέου έβρισε τους ανθρώπους του Πηλίου που κάθονταν στον πάγκο την ώρα των πανηγυρισμών στο πρώτο γκολ. Ο Λάμπρος Σπίντζος από την πλευρά του μοίρασε συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες του καθώς όπως είπε η πίεση ήταν μεγάλη όλη την εβδομάδα και με αυτή την νίκη η ομάδα του έχει πλέον τον πρώτο λόγο για τον τίτλο του πρωταθλητή. Να σημειώσουμε πως στο ημίχρονο η ομάδα της Αναγέννησης πραγματοποίησε την κλήρωση ενός αλυσοπρίονου και μίας βάσης για αλυσοπρίονο που ήταν προσφορά του Βαγγέλη Μιμούση και Γιώργου Πετή αντίστοιχα, με τον δεύτερο να είναι και κατασκευαστής της.

Αναγέννηση Ιστιαίας (Σπίντζος) :Δαμάσκος, Αφένδρας, Τζαφεράι, Παπανδρέου, Γλύκος, Σταματούλας, Κουκούρας, Σιάνος, Πολίτης(83΄ Λεκοσιώτης), Μπερμπεράι, Ασαμόα(94΄ Μιχαηλίδης)

Ερμής Πηλίου (Ζυγογιάννης) : Αλεξανδρής, Σεφέρης, Τζαφέρος Χ., Κοντάκης, Μπουζάλς Σ., Ανδρίτσος Α. (78΄ Μπατσακούτσας), Καμπούρης, Μπυζάλς Δ. (69΄ Σελεβάκος), Μυλωνάς, Τσούρτης Δασκαλόπουλος.